Jelenlegi hely

sérült nyuszi

Fórum: 

Üdvözlöm!tanácsot szeretnék kérni!!van egy 1,5 éves törpenyuszim,kisfiú.a probléma1 hónappal ezelött kezdödött..a nyuszi kiugrott a kezemböl,nagyott(1.5m)esett.ferde fejtartással,fej tekerésével rohantam a doktorhoz...kapott szteroidokat,kálciumot,infulziót.jobban lett,de másnapra észleltem hogy nem tud normálisan enni,fullad mindentöl(almátol kis idöre el is ájult)visszavittem azonnal,további szteroidok következtek,majd 2 hetes kezelés után leálltak,mert begubozotta nyuszi,és kedvetlen lett.A kedve jó,széklete normális,de a rágása nem akar helyre jönni!!már eszik nagyobb darabokat is,már répát is(nem csak szelve!)de a szénát nem tudja megrágni.fullad,ki kell szedni a szájábol mert egybe akarja lenyelni!!nem is kapott,inkább elvettem töle.kapott fibreplexet jol is volt.a kérdésem az hogy: mivel tudom potolni a szénát neki??mit tudna ajánlani?van valami pép vaggy bármi? ma megint fájt neki vmilye huzta a fenekét,meg feküdt,nhezen vczet.kapott 2 szúrit ,most bepörgött,jó kedve van.a doktor szerint csak szénát adjak neki!de megint majdnem megfulladt töle!mit tegyek??valami rágoideg megsérült!!tud élni széna nélkül??elöre is köszönöm!!! üdv:BURIÁN É.

Kedves Éva!

Nagyon valószínűnek tartom a leírása alapján, hogy a nyuszinak eltörhetett az állkapcsa. Erről egészen bizonyosat egy röntgen felvétel készítése után lehetne mondani. Akkor is informatív lenne ez a vizsgálat, ha már összegyógyultak a tört csontvégek (ez minden bizonnyal már bekövetkezett) mert választ kaphatunk a nehéz rágás okára. A szénát igen alaposan meg kell aprítania a nyuszinak, hiszen gyakorlatilag száraz cellulózról van szó, de nyilván ez a sérülés miatt nem megy a nyuszkónak, hiába is próbálja, ezért inkább lenyelné egybe a szálakat, hiszen szereti ő a szénát, csak ettől meg fuldoklik.
A nyúl rendes emésztéséhez szükségesek a rostok, ezért valóban jó lenne pótolni. Természetesen valameddig eléldegél a nyuszi rost nélkül is, de kialakulhatnak hiány betegségek, illetve a széklet állaga, előbb vagy utóbb megsínylené.
Az egyik megoldás a pótlásra valóban a Fiberplex lehet, de ez hosszútávon igen költséges lenne.
Kaphatóak azonban állatpatikában és táp boltokban is különféle olyan apróra vágott növénydarabokból álló, sokszor emésztést segítő gyógynövényeket is tartalmazó keverékek, melyeket kicsit áztathat vízben és így pépesítve kis adagokban kínálhatja a nyuszinak. Ha úgy véli nem elég kicsi darabokra van szecskázva a növénykeverék, akkor nyugodtan késsel tovább apríthatja azt és utána áztathatja. Amikor azért ilyen mesterséges kiegészítésre szorul a nyuszi, akkor én mindenképpen javasolni szoktam, hogy rendszeres időközökben kapjon probiotikumot az állatka. Lehet ez akár por alapú is, hiszen belekeverheti a pépes növény egyvelegbe. Állatpatikában vásárolhat vény nélkül 100 g-os kiszerelésben is ilyen por alapú nyusziknak készített probiotikumot.
Ha kérdése volna még, akkor nyugodtan írjon!

Üdvözlettel: Dr. Farkas Patrícia

Köszönöm a válaszát,rengeteget segített!!A röntgent már erőltettem a doktornál többször is,de válaszul azt kaptam hogy :altatás szükséges hozzá,és nem tenne jót neki,és ez úgyis idegrendszeri tünet.El fogom vinni egy másik rendelőbe és talán sikerül megröntgenezni.A széklet változás már bekövetkezett, 1 hete a bélsár nagyon lágy,és mindig rátapad a lábacskáira(normál széklet is tapadós)néha nehézkes, fájdalmasnak vélem az üritést.most ezekre kapja az antibiotikumos injekciókat(2-öt),de holnap lesz az utolsó.remélem!!nagyon erős egy nyuszi,szegénynek nehéz volt ez a hónap!holnap megpróbálok mindent beszerezni és elkezdem a rostok pótlását.még egy kérdésem lenne:hogyan ,és milyen időközönként kell adagolni neki a fiberplexet,és a probiotikumot?kúra szerűen? köszönöm:B.Éva

(pontosítanák:a röntgen a doktor teljesen feleslegesnek tartotta,mert ha nem idegrendszeri tünet lenne akkor nem hatot volna a szteroidos injekció kúra,állítása szerint törésnél nem segített volna!)

Kedves Éva!

Az állkapocs törésétől függetlenül érhette a nyuszi koponyáját oldalról a trauma, ami természetesen okozhatott vérömlenyt, illetve olyan duzzanatot, ami nyomást gyakorolt az agyra. Ennek kezelésére valóban jó a szteroid és így az idegrendszeri tünet kezelésére az megfelelő is volt. A rágás nehézsége én úgy vélem egy ettől független dolog. Azt gondolom, hogy érdemes egy esettel kapcsolatban több síkon is gondolkodni, mivel nem biztos, hogy egy balesetnek csak egy következménye lehet. Ezt hívják politraumatizációnak.
A probiotikum adagolása attól függ, hogyan reagál a nyuszi a rostos pépre, illetve fogyasztja-e szépen. Ha nem nagyon eszegeti, akkor sajnos szükséges lehet akár 2-3 naponta is adni. Ha szépen fogyasztja és a széklete is nagyjából normális, vagy csak 1-2 hét után kezd hígabb lenni, akkor értelem szerűen 2 hetente 3-4 napig érdemes adagolni, egy kis kiegészítésként a probiotikumot.
Ha kérdés lenne még, akkor nyugodtan írjon, örülök ha segíthetek!

Üdvözlöm!A nyuszi nem tud üríteni 1napja,nem eszik semmit,gubbaszt.infulziózák megint,azt hiszem nem pótoltam időben a rostokat.a szénát pici darabokra vágom ollóval,azzal kínálom.eszeget belőle,de semmi mást nem fogad el.csak reménykedni tudok.Üdv.:B.Éva

Kedves Éva!

Sajnos rostok nélkül valóban könnyen besűrűsödik a bélsár. A lassú infúziók segítenek, hogy a béltartalom is nedvesedjen és könnyebb legyen kiüríteni, de ön is segíthet például a lenyelt szőrszálak oldásával. Ehhez frissen facsart ananász levét adagolhatja fecskendőn keresztül a nyuszi szájába. Naponta 3 x 10 ml-t adagolhat. E mellé tiszta vizet is adhat, hogy a folyadékot szájon át is igyekezzen pótolni. Az orvosuk nyilván a nyuszi állapota szerint elbírálja majd, hogy kaphat-e bélmozgatókat, illetve beöntést.
Az jó, hogyha a nyuszi eszik rostokat, még akkor is ha csak ezt fogyasztja.
Jobbulást kívánok és ha kérdése van, akkor nyugodtan írjon!

Üdvözlöm doktornő! köszönöm addigi válaszát,nagyon sok hasznos tanácsot adott!a nyuszim az esés óta változóan van.mindent végignézett az új doktor.röntgenezte,levágta a fogait(törést nem fedezett fel az állkapcson).azóta speciális,gyomor-beteg nyusziknak való eledelt kap.a gondom az hogy továbbra sem eszi a szénát!legfőbb probléma,hogy rettentően hullik a nyuszi szőre(1 nap=1 tenyérnyi gombóc szőr),ha nincs időnk leszedni,lenyeli tisztálkodás közben,és emiatt eldugul a pocakja,és sűrűn fáj a hasa. masszírozom,de nehezen jön ki neki az esetenként 10-15 cm láncszerű ürülék.napi szinten kapja az ananászlét,szinte azon él!az tényleg kipucolja.félek hogy elakad neki.miért hullik ennyire a szőre?rost hiány?mit tehetek hogy megszüntessem a szőrhullást?nincsen atkája!az esés előtt csak vedléskor jelentkezett a probléma!a lakás is csupa szőr.mivel etessem,amibe van rost?korpa? előre is köszönöm válaszát!!!üdv:éva

Kedves Éva!

Az erős szőrhullásnak lehet vitaminhiány is az oka. A rostok hiányától inkább szőrtépés, illetve a kihullott szőrszálak fogyasztása szokott jelentkezni.
Azt javaslom, hogy vásároljanak elsőre multivitamin készítményeket, melyek segíthetnek a szőrhullás megállításában. A vitaminhiány kialakulhat, ha a nyuszi nem tudja visszaenni a vakbél tartalmat.
A rostok pótlása azonban továbbra is feladat lenne. Adhat korpát is, de adagolhat olyan nagyon apróra szecskázott tápokat is, melyeket vízzel is hígíthat és a nyuszi könnyebben meg tud enni.
Ilyen tápokat takarmányboltokban tud vásárolni.

Üdvözlöm!
Segítséget szeretnék kérni, hasonló problémáim adódtak,mint a fentiekben leírtak. Nekem egy 4 hónapos házi nyuszim van. Péntek egy óra körül a párom rálépett véletlenül a kis nyuszim fejére (oldalasan). Én nem tartózkodtam ez idő alatt itthon és elmondása szerint rögtön felkapta és kinyitotta a száját, hogy ne nyelje le a nyelvét, közben erősen folyt az orrán és a száján a vér. Mikor letette viszont rögtön elszaladt. Mikor én hazaértem akkor a földön hevert akkor is vérzett és furcsán vette a levegőt, mi arra gondoltunk, hogy így próbálta kifújni a vért. Nem mozgott egy ideig később már az ágyon találtuk. Másnap viszont már sokat mozgott, megtisztítottuk a vértől. A széklete viszont érdekes állagú volt, rátapadt a fenekére és le kellett takarítanom, most már ez kezdett normalizálódni. Az tűnt fel nekem, hogy szeretne enni, de nem tud, mert vissza esik a szájából és nagyon sokat fogyott a két nap alatt. Nagyon minimális mennyiséget beletudtam erőltetni a pici szájába,de ez hosszútávon nem mehet és ez a mennyiség nagyon kevés volt. Állatorvoshoz szerettem volna vinni ,de a környéken csak egy állatorvos foglalkozik egyéb állatokkal is és ő pedig jelenleg nem tartózkodik itthon. Felhívtam és mondta, hogy ez a 3 napi étel vesztesség nála olyan, mint ha mi emberek nem ettünk volna 9 napig, de ő nem tud hazajönni csak holnap délutánra. Mit tudok addig tenni érte? Segítségét előre is köszönöm!

Kedves Niki!

Feltehetően az ön nyuszijánál is lehet egy állkapocs törés, vagy repedés, ami annyira fájdalmas, hogy nem tud emiatt enni a nyuszi. Való igaz, hogy ezek az éhen töltött napok a nyúl esetében sokkal komolyabb beszámítás alá esnek.
Amíg orvosuk nem ér haza, addig muszáj lesz önnek táplálnia a nyuszit. Ezt olyan táplálékkal tudjuk majd jól megtenni, amit nem kell rágnia, hanem csak nyelnie a kis sérültnek. erre kiválóan megfelelnek a pürésített bébiételek, melyeket bármelyik szupermarketben megvehet. A legjobb, ha répásat, vagy valamelyik egyéb zöldségeset választja. Ezekben nincs tartósítószer és cukor sincs hozzáadva. Fecskendővel (amit ember patikában megvásárolhat) fel tudja szívni a pépet és a nyuszi szája sarkán keresztül óvatosan benyomkodhatja. A pépek mellé probiotikumot viszont feltétlenül adagoljon, mert a rosthiány miatt borulhat a bélflóra egyensúlya. Nyuszinak való probiotikumot állatpatikában vásárolhat.
Jobbulást és kitartást kívánok, és ha kérdésük van akkor írjanak nyugodtan!

Köszönöm Szépen a segítségét és a jó kívánságot! Facsartam neki almalevet azt iszogatta a fecskendőből, nagyon pici darabokat is evett az almából amit lereszeltem és kevertem hozzá apróra vágott szénát.

Az a problémám ezzel, hogy itt nincsen külön állatpatika sem, a rendes patikában kaphatok-e ilyet? vagy valamit ami tartalmazza?

A nyuszit elvittük végre az orvoshoz és megerősítették az Ön feltételezéseit a nyuszómnak tényleg eltört az állkapcsa középen és hogy ezt összekellene drótozni,de viszont a 4 nap nagyobb táplálék vesztés miatt az altatásból nem biztos,hogy felkel. Kapott fájdalomcsillapítót és azt javasolta,hogy próbáljuk napi 5x megetetni, hátha összeforr magától.2 hét múlva,pedig vigyük vissza. A probiotikumot az én kérésemre adta (100g),de az van ráírva,hogy baromfi számára. Ez megfelelő? És hogyan kell adagolni a 4hónapos nyuszimnak megfelelően? A Doktor úr csak annyit mondott,hogy elég lesz a fele vizzel vegyítve. Egyébként céklát,répát és karalábét centrifugáztam össze és abba aprítottam bele neki szénát. Várom válaszát,amit előre is köszönök!

Kedves Niki!

Ha jól tudják pépesíteni az említett zöldségeket, akkor ezek is megfelelőek lesznek. Jobb híján akkor megteszi az is, amit kaptak az orvosuktól. Internetről egyébként lehet rendelni probiotikumot különféle állat takarmányos webshop-ból, de megpróbálhatnak emberi patikában is utána érdeklődni, mert gyakran ezekben is árusítanak állatgyógyászati termékeket, mivel nekik csak engedély kérelembe kerül, hogy forgalmazhassák ezeket a készítményeket.
Mivel gondolom inni sem könnyű a nyuszinak ezért azt javaslom, hogy amennyiben maradnak az orvosuk által adott készítménynél, akkor naponta kétszer egy késhegynyit keverjenek a porból a pépesített zöldségekbe és azt adagolják a szájába. Ha nagyon híg lenne a széklet, akkor többször is adhatnak egy késhegynyit. Bár a zöldségeknek magas a víztartalma, de ne feledjenek el adagolni tiszta vizet is a nyuszinak fecskendőn át.
Jobbulást kívánok és ha kérdésük van akkor nyugodtan írjanak!

Tisztelt Doktornő! Két hete vettem észre hogy a 4 hónapos nyuszik - 2db- nem tudják csak egyik fülüket felemelni.jobban megnézve láttam, hogy a fülek töve duzzadt, piros, a szőr kihullott, apró sebek vannak rajta, feltehetőleg viszket a nyusziknak, és a vakaródzás következménye. a fül külső oldalán apró pikkelyes pörkösödés látszik. szerencsére a harmadik testvért külön tettem mert kiderült hogy fiú, így ő nem kapta el. nem tudom hogyan betegedtek meg. az étvágyuk jó, élénkek.elvittem orvoshoz, gombás fertőzésre gyanakszik, sol castellano oldattal kezelem őket, és a sebeket körömvirág kenőccsel. sajnos lenyalogatják egymásról. javulást nem tapasztalok.köszönettel várom a válaszát Dné B.Melinda

Kedves Melinda!

A leírása alapján leginkább fülatkára gyanakszom. A kezeléshez ivermektin tartalmú cseppeket ajánlok, amelyeket állatpatikában vény nélkül megvásárolhat. Ebből hetente egyszer egy cseppet kell a nyuszi tarkójának bőrére cseppenteni. A kúrát legalább 4 hétig tartani kell.

nagyon köszönöm, kipróbálom. üdvözlettel Dné B.Melinda

Kedves Melinda!

Nagyon szívesen!

Kedves Doktornő!

Szeretném segítségét kérni, van egy házi nyuszim kb 2 hónapos, eddig minden rendben volt vele. Sokat ugrált és futkorászott a nagy kifutóján. Egy 9 éves gyerek tegnap játszott vele és lehet, hogy egy kicsit nyúzta, mikor kimentünk, hogy a nyuszit visszategyük a ketrecébe már gubbasztott és nem futkározott. Arra gyanakodtunk, hogy front érzékeny vagy csak megijedt, de este megpróbáltam kicsalogatni a ketrecből és nem volt hajlandó kijönni csak nagyon sokára. Ekkor tapasztaltuk a problémát, hogy a két hátsó lábával nem ugrik, mint ahogy megszoktuk, hanem a ballal lép és a jobbot mellé zárja. Aztán kisebb távon egyet-egyet ugrik, majd megint lépked és lefekszik. Nagyon sokat összegubózva fekszik. Lehetséges, hogy megrántotta egy izmát? Tudunk neki valamiben segíteni? Kiegyensúlyozottan eszik és iszik, illetve a széklete is normális. Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét!

Üdvözlettel:
R.Eszter

Kedves Eszter!

Mivel a nyuszi terheli mind a két végtagot ezért a törésnek kisebb a valószínűsége, viszont erről egészen biztosat csak röntgen mondhat. Amit tehetnek, hogy állatorvosuktól kérnek fájdalomcsillapítót, például Ketofen tablettát, amit porítva, vízben oldva adagolhatnak a nyuszinak. 1,5-2 hétig jó volna teljes ketrecnyugalmat tartani és pihentetni a sérült végtagot.