Jelenlegi hely

verébpapagájjal kapcsolatos kérdések

Fórum: 

Tisztelt Doktornő! Nagykőrösön lakom, 1 éve vettem üzletből 1 pár verébpapagájt, akik most az eladó elmondása szerint 3-4 évesek.Több gondom is van velük. A tojónál figyelhető meg, hogy gyorsan, szinte pihegve szedi a levegőt, és a pihegés ritmusával megegyező időben kattogó hangot ad ki: kat-kat-kat. Ez már hónapok óta megvan nála, de különösen nem zavarta a madarat. De ez a hangos kattogás most felerősödött, és most sokat pihen, alszik a kismadár. Új nem éppen kedvező dolog nála még, hogy a kölest még feltöri, de pl. a zabot, napraforgót már nehezen, vagy ki is köpi inkább. Ez eddig nem volt rá jellemző.Ezt most figyeltem meg nála a hétvégén.Látható elváltozás nincs kívülről a csőrén. Eddig szinte minden gond nélkül "morcogta" a szépiát, az utóbbi időben feltűnően nagyon sokszor, most az sem megy neki. Egyébként eszik, kicsit lassabban (kölest, füzérkölest,)de ha játékidő van, leugrik, és játszik a hímmel együtt, s szeret repülni kalitkán belül, és persze kívül is. Csak jóval aluszékonyabb mint eddig volt.További gondom velük, hogy egész nyáron mindkettőnek (a hímnek is) ment a hasa. Mákkal és széntablettával próbálkoztam. Talán most jobb a helyzet, de még nem tökéletes. Olvastam a neten a máj elzsírosodásáról, hogy annak a hasmenés a jele. És sok kendermagot kaptak jutalomként,(amit már egyáltalán nem adunk nekik) bár egyáltalán nincsenek elhízva. A hímnél probléma még, hogy 40 fokban is reszket elég sokszor, pedig nem fázhat. Egy kecskeméti állatorvostól kérdeztem telefonon, akinek a szakterülete a "galambok",(nincs más a környéken) hogy mitől lehet ez? Azt mondta, hogy cirkovírus, ezért kapják már mind a ketten (mivel egy kalitkába vannak) a Vetri DMG-t folyamatosan 8 hónapja, de a hímnél ez a dolog még mindig fenn áll.Kapnak kölesen kívül lágy eleséget, vitamint, madár homokot, őrölt kagylót, gyümölcsöt, zöldséget. Valamint a hasmenés során derült ki, hogy odavannak a darálatlan mákért. De nem tudom, hogy szabad-e mondjuk 2 naponta adni nekik egy keveset? Valamint nem tudom, hogy elég-e nekik a 22 fok szobahőmérséklet? Ezek lennének a problémáim, a kérdéseim, kérem segítsen, mi lehet velük, aggódik az egész család értük, szeretnénk mindent úgy csinálni, hogy nekik jó legyen. Köszönettel!!

Kedves Erika!

A tojóval kapcsolatban a leírása alapján egy légúti fertőzést, vagy megfázást gyanítanék, de persze biztosabbat vizsgálat után lehet mondani. Egyelőre csak felső légúti fertőzésre gondolnék, mert ha a tüdő érintett akkor általában nem tudnak szépen repülni. Egy enrofloxacin hatóanyagú gyógyszeres kezelést javasolnék szájon át, például az Enrobioflox 10%-os oldatát. Ezt 8 napig adagolnám a madárnak.
A tartási hőmérsékletet emelném 24 fokra.
A tanácsot adó kollégával egyetértek a circo gyanújával. A Vetri DMG adagolása nagyon jó választás és továbbra is javasolnám, de arról tudniuk kell, hogy feltehetően a hasmenés mindig egy visszatérő probléma lesz. A széntabletta adagolása szintén jó gondolat volt, akárcsak a máké, amit 3 naponta rendszeresen is adhat.

Üdvözlettel: Dr. Farkas Patrícia

Kedves Doktornő!
Szeretném megköszönni Önnek a gyors válaszát és a segítségét!!! Nekem nagy segítség ez az oldal! Nagyon örülök,hogy fordulhattam hozzáértő segítségért! Kívánok ehhez az önzetlen munkájához sok sikert, és hogy sok aggódó gazdinak és kedvenceiknek tudjon segíteni! Maradok tisztelettel: Zódorné Erika

Kedves Erika!

Nagyon szívesen és köszönöm én is kedves szavait!

Kedves Doktornő!

Szeretném öntől megkérdezni, hogy amit javasolt a verébpapagájom felső légúti megbetegedésére az Enrobioflox 10 %-os oldatot, hogyan kell adagolni? A kismadaraim ivóvize 150 ml-es. Azt írta, hogy 8 napon keresztül kellene adni neki, de hány cseppet, vagy hány millilitert adjak az ivóvízbe, és naponta hányszor? A jövő héten szeretném beszerezni az orvosságot Kecskemétről egy állatpatikából,ahol ki is írják, de nem biztos, hogy az adagolásban, főleg egy ilyen kismadár esetében tudnának segíteni, mivel ők nem kimondottan egzotikus állatokra specializálódtak, de nagyon segítőkészek! Köszönöm előre is a figyelmét, és a válaszát. Tisztelettel: Zódorné Erika

Kedves Erika!

150 ml-s itatóba 5 cseppet kell naponta tenni. Ezt kellene inniuk a madaraknak minden nap friss keverésben 8 napon keresztül.

Kedves Doktornő!

Köszönöm az adagolással kapcsolatos gyors válaszát. A mai napon meg is vettem Kecskeméten az Enrobioflox 10 %-os oldatot, úgy hogy holnaptól kezdjük a 8 napos kúrát az Ön által javasolt adagban. Minden jót kíván: Zódorné Erika

Kedves Erika!

Nagyon szívesen!

Kedves Doktornő!

A mai napon (kedden) telt le a 8 napos Enrobioflox 10 %-os oldattal való kezelése a verébpapagájaimnak, mind kettő kapta, mivel egy kalitkába vannak, de csak a tojónál voltak tünetek. Sajnos ezek a tünetek (pihegő, szapora levegővétel, és ugyanekkor halk kattogó hang) továbbra is megmaradtak, egy kicsit sem javultak. A kérdésem, hogy adjam-e tovább az oldatot, és ha igen hány napig, vagy hagyjam abba, és próbálkozzak mással. Javaslatát szívesen venném, s ha más szer kellene, kérem írja meg annak adagolását is, valamint, hogy hány napig adjam? A kismadár továbbra is virgonc, őt láthatóan nem zavarja a dolog, engem sokkal inkább aggaszt. Tisztába vagyok vele, hogy vizsgálat nélkül ez így csak "találgatás", de nem tudom őt elvinni hozzánk közel lakó, exotikus állatokra specializálódott állatorvoshoz, aki már tapasztalattal is rendelkezik. Várom válaszát, és maradok tisztelettel: Zódorné Erika

Kedves Erika!

nem érdemes folytatnia jelenleg az enrofloxacin adagolását.
Esetleg lehetséges, hogy légcső atkák, vagy férgek akadályozzák a normális légzést. Ennek kezelésére SH-Ivermektin light spot on-t próbálhatnak ki, melyből egy cseppet kell a tarkó bőrére cseppenteni hetente egy alkalommal. Ezt a kúrát 4 hétig tarthatják.
Sajnos vizsgálat nélkül csak további lehetséges gyógymódot tudok írni.

Kedves Doktornő!

Megköszönöm a válaszát, ilyen szerem van is itthon, akkor most ezzel próbálkozok. Minden jót kívánok: Zódorné Erika

Kedves Erika!

Nagyon szívesen!

Tisztelt Doktornő!

Ismét a segítségét szeretném kérni, most édesanyám hím hullámos papagájával kapcsolatosan. Most vettük észre, hogy a kismadár viaszhártyájának egyik része meg van duzzadva, felülete nem olyan szép sima, hanem kicsit rücskös, s a viaszhártya felett közvetlen a tollazata egy vékony vízszintes sávba sötétbarna. A madár étvágya, kedélyállapota kifogástalan, eszik, széklete rendben. Semmi környezeti változás, vagy egyéb nem történt az életében. Tisztelettel várom válaszát, és minden jót kívánok Önnek!

Kedves Erika!

Nem szeretném megijeszteni, de a leírása alapján heredaganat a legvalószínűbb diagnózis. Ha a madárka idősebb akkor ez csak alátámasztja a gyanút. A viaszhártya barnás elszíneződése nagyon tipikus tünete. Érdemes persze megmutatni állatorvosuknak is a madárkát, de sokat nem lehet érte tenni.
Immunerősítőkkel, például Vetri DMG oldattal csökkenthetik a daganat növekedését, illetve az áttét képződést.

Kedves Doktornő!

Egy évvel ezelőtt kértem az Ön segítségét a verébpapagájaimmal kapcsolatosan. Most ismét szeretnék Önhöz fordulni. Igazából az akkori probléma még jelenleg is fenn áll. A tojó kismadaramról van szó, aki nyugalmi állapotban is zihálva szedi a levegőt, szinte az egész teste piheg, és a levegővétellel egy időben jól hallható kattogó hangot ad kat-kat. Ez igazából már így van 1 éve. Erre a problémára már 1 évvel ezelőtt kapott klórtetraciklint, Neostarter port, Enrobioflox 10 % oldatot. De ez a probléma továbbra is megmaradt. Láthatóan a kismadarat eddig ez a probléma nem zavarta különösebben. Élénk volt, evett rendesen, széklete rendben volt. A helyzete most viszont egyértelműen romlott. Ez a ziháló, kattogó légzés mellett nagyon sűrűn tüsszög (nem váladékosan),felborzolt, gubbasztó állapotban van egész nap, szeme csukva van amikor csak lehet.Csőre szembe tűnően lilás árnyalatú, valamint a nyelve, és a torka is sötétebb. Azt hittem először, hogy a csőrét nagyon odadörzsölte a szépiához, és azért ilyen lilás.De most láttam, hogy a nyelve, torka is olyan. Enni eszik, széklete rendben, mikor játék idő van, akkor egy kicsit felélénkül, és játszik. De játék után azonnal ismét "beteg állapotba" kerül. Ismét adtam neki az Enrobioflox 10 %-os oldatot 1 hétig, (8 napon át 5 cseppet az itatóba ami 150 ml-es)de nem változott semmit. Nem tudom, mit tehetnék érte, sajnos a környékünkön nincs olyan állatorvos, aki pl. röntgent tudna készíteni róla, amit 1 évvel ezelőtt Ön is javasolt. Tudom, hogy vizsgálat nélkül marad a "találgatás", de ha van valami javaslata, örülnék neki. Egy ismerősöm javasolta hogy adjak a kismadárnak Trisulmix port. De inkább szeretném az Ön véleményét, és javaslatát kérni. Tisztelettel: Zódorné Erika

Kedves Erika!

Én tüdőgombára gondolok. Esetleg amphotericin B hatóanyag segíthet, de meg kell mondanom őszintén, hogy leggyakrabban még ez sem hoz teljes gyógyulást, illetve komolyan megterheli a madár máját, ami más, de szintén súlyos következményekkel járhat.
Ha tud, akkor állatorvosával ilyen hatóanyagú készítményt írasson fel.

Kedves Doktornő!

Köszönöm a gyors válaszát. Akkor ezek szerint felesleges lenne adnom a kismadárnak Trisulmix port. Nincs sok ismeretem a tüdőgombás megbetegedésről, majd próbálok a neten olvasni felőle. Azt fontos lenne tudnom, hogy ragályos-e, mivel a hímmel egy kalickában van a tojó, és eteti a hím őt rendszeresen. Kérem írjon nekem erről, valamint, ha ezt a gyógyszert amit javasolt nem merem adni a kismadárnak - a megterhelő mellékhatások miatt -, mit tehetek még érte, hogy legalább ne súlyosbodjon az állapota. Például jó-e neki, ha melegen tartom - infra lámpázás például, vagy inhalálás sós vízzel (gondolom ez a gomba miatt kerülendő), ezüst kolloid itatása az ivóvízbe, Vetri DMG, - ezt rendszeresen kapja mind a két madárka -, vagy bármi egyéb ami segíthet, könnyíthet rajta. Nem szeretnék olyat alkalmazni, amivel ártok neki. Még egyenlőre tanácstalan vagyok, hogy
be merjük-e vállalni a javasolt gyógyszert. Köszönettel: Zódorné Lévai Erika

Kedves Erika!

A betegség fertőző, ezért valóban jobb volna az elkülönítés. Az immunerősítés persze maradhat és kell is. A meleg valóban elősegíti inkább a gomba terjedését. Sajnos az amphotericin is meglehetősen terheli elsősorban a májat, ezért állatorvos felügyelete feltétlenül fontos lenne a kezelésnél.

Tisztelt Doktornő!
Köszönöm most is a gyors válaszát, és a hasznos tanácsait. Átgondolom az amphotericin alkalmazását.
Tisztelettel: Zódorné Lévai Erika

Kedves Erika!

Nagyon szívesen!