Jelenlegi hely

tályog

Fórum: 

Tisztelt Doktornő!

A segítségét szeretném kérni az alábbi esettel kapcsolatban.
Udvaron tartott 8,5 éves ivartalanított kandúr cicámnak az elmúlt napokban egy kisujj nagyságú feketés folt jelent meg a bal oldalon a bajszánál, majd néhány nap múlva feldagadt.
A hétvége folyamán kifakadt, de nem kívülről hanem a szája felőli,belső részen, és véres gennyes váladék folyt belőle, nem intenziven, csak éppenhogy, de nagyon büdös volt szegénynek.
Kívülről pedig növekedett az a feketés folt.

Enni nem evett, inni nagyon sokat ivott, viszont nem járt ki gyakran pisilni.
Illetve volt egy kis hasmenése is.
Elképzelhető,hogy a veséjével is gond van?

Anyagcseréjét nem tudom pontosan nyomonkövetni mert kinti cica.
De ezelőtt a tályog dolog előtt nem ivott ennyit, és amennyit láttam belőle, átlagos/normális volt a vizelet és széklet.
Most,hogy beteg bent van, de wczni kijár.

1/8ad szem algopyrint adtam neki, és hétvégén amint szabadnapos voltam, azonnal elvittem állatorvosi ügyeletre, ahol bebizonyosodott, hogy tályog.

A kapott kórlapon a következők szerepelnek:
láz 38,8.
jobb szem régebbi sérülés miatt hiányzik, conj színe jó, keringés jó. orrüregből szörcszörej. bal felső szemfog körül gyulladás, felette a fogínyen elhalás, külső oldalon a bőre is kezd elhalni. többi foga is fogköves.
kissé kortyogó belek.

amit kaptunk rá:
synulox inj (0.5 ml)
ketofen inj (0.5 ml)
zantac inj (1 ampula) 0,3 ml.
duphafral multi inj. (0,5 ml)

illetve itthonra Xiclav 250 mg tabletta (3db), 2*1/4edet naponta.
pénteken megyünk vissza kontrollra.

azóta eszeget, naponta kb 1-1,5 tasakos husit, tápot egyáltalán nem eszik, és sokat iszik.
úgy veszem észre rajta, mint ha most tompultak volna az érzékszervei..
Nem tudom,hogy ez esetleg változhat? lehet jobb?
ahol voltunk azt mondta az orvos, hogy az elhalt rész lehet leesik magától, és akkor összekell varrni majd a szájánál azt a részt... létezik hogy nem esik le? vagy bárhogyan mégis visszafordítható ez? ... bajszára akkor ott érzéketlenné is vált?!

tudjuk bármivel tisztítani a tályogot? gondolom a betadine oldat ilyen esetben nem legfelelő mert aszájába jut...illetve a nyál miatt meg sem marad a seben.

rajta kívül 4 cicánk van még, ez fertőző lehet?

Előre is nagyon köszönöm a segítségét.

Tisztelettel:
Cinti

Kedves Cinti!

Az a rész ami elhalt nem fog visszatapadni és újra élni. Annak le kell esni, de nem biztos hogy varrni kell ez majd elválik. A tályog üregét persze tisztíthatják. Erre betadin is jó. Nem lesz baja a cicának ha picit nyel belőle. Alapvetően a szájon át adott antibiotikum meg kell hogy oldja a gyulladásos helyzetet. A betegség nem fertőző a többi cicára.

Üdvözlettel: Dr. Farkas Patrícia